[Logo] Forum VOIP - totul despre voice over ip
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jitterbuffer  XML
Forum Index » Intrebari si retete
Author Message
skunky

Salut.

Am implementata urmatoarea interconectare pe voce pe mai multe sucursale ( ma voi rezuma la doar 3 puncte - HQ & 2 sucursale)

Elastix / Trixbox

SipPhone/X-Lite/Fxs <-----LAN-----> Asterisk HQ <-----IAX2 (OpenVpn-UDP) ----> Asterisk Sucursala 1 <---LAN---> SipPhone/X-Lite/Fxs.
<-----IAX2 (OpenVpn-UDP - legat tot la Asterisk HQ) ----> Asterisk Sucursala 2 <---LAN---> SipPhone/X-Lite/Fxs.

Fiecare dintre Astersik-uri are si trunk-uri SIP de la Provideri de telefonie. Acum... Apelurile prin trunchiurile sip din locatii sunt ok (dupa ce am activat pe SIP jitterbuffer adaptive pe centralele din locatii) . Traficul intre ip-urile ce ridica vpn-ul de voce este prioritizat de catre provider, iar in Lan este priorizat cu Queues pe dscp 26 /46 /port 5060

Pe centrala ce le leaga pe toate (Trixbox) nu am configurat jitter.
1. Ar trebui activat jitter pe SIP si pe centrala principala, sau doar in centralale din locatii ?
2. Ar trebui activat jitter si pe IAX ( apelul intre locatii este SIP-IAX-SIP ) ?

Multumesc anticipat.

This message was edited 2 times. Last update was at 10/09/2013 10:19:36

Forum Index » Intrebari si retete
Go to:   
Proudly promoted by Loudhush and MODULO Consulting