[Logo] Forum VOIP - totul despre voice over ip
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
[Register] Register / 
[Login] Login 
SPA8800 liniile pstn raman deschise  XML
Forum Index » Intrebari si retete
Author Message
petree

Buna ziua,
am si eu o problema cu un Cisco SPA 8800.
Folosesc un pbx asterisk/elastix si un spa8800.
La SPA8800 am legate 3 linii pstn si 4 telefoane standard (inregistrate in asterisk). Avem 4 linii de la upc, 3 legate direct in spa, una pt fax e direct in echipamentul upc.
Totul functioneaza bine, se poate suna si primi apeluri.
DAR Uneori liniile externe (pstn) raman deschise si blocate si nu inteleg din ce cauza. (toate)
Am modificat multe variante la Disconnect tone si tot la fel.
Am citit si postul http://forum.modulo.ro/jforum/posts/list/100.page am incercat si cu variantele de acolo.
Din ce am observat liniile pstn raman deschise doar cand se suna in exterior si, poate e doar o coincidenta, cand numerele sunate au fost portate in rds.
Ca o "rezolvare" temporara am setat durata unui apel de maxim 30 minute pentru inchiderea liniilor si inca un script asterisk de inchidere apeluri dupa programul de lucru.

Posibil sa fie oare din cauza telefoanelor interioare sa nu fie detectat cand se inchid si se redeschid rapid? Si oare unde se poate seta sa nu se mai intample?
Sau alte cauze...? nu stiu unde sa mai verific. in spa 8800 sunt o gramada de setari. am tot citit si in manualul de la spa, dar nu m-am prins inca de cauza/problema.

Am mai observat ca este un delay pana suna interioarele dupa ce se primeste un apel din exterior si pana se suna interioarele intre ele.

Pot atasa sau pune si setarile avute daca trebuie si e mai simplu de diagnosticat.
Va rog daca puteti sa ma ajutati! Orice idee e binevenita.
Multumesc!

petre

Forum Index » Intrebari si retete
Go to:   
Proudly promoted by Loudhush and MODULO Consulting